Dumfries
Academy

Respect

Ambition

Compassion

Fairness

Responsibility

Responsible_Citizens Effective_Contributors Confident_Individuals Successful_Learners

Expressive
Arts
Health &
Wellbeing
Languages
Mathematics
Religious &
Moral Education
Sciences
Social
Studies
Technologies
Additional
Support for Learning

S3 BGE Awards



S3 Programme

DUMFRIES ACADEMY

S3 CELEBRATION OF ACHIEVEMENT

Session: 2017 - 2018

Tuesday, 29 May 2018


Dumfries Academy
S3 Celebration of Achievement

Tuesday, 29 May 2018 at 6:30PM
PROGRAMME

Please join us for refreshments in the school café from 6.30pm.


BGE CERTIFICATE


Mackenzie Hornby 3B1
Hayden MacKay 3B1
Louise Thorburn 3B1
Conner Wright 3B1
Connor McCuish 3B2
Makenzi Turner 3B2
Charli Wood 3B2
Jamie Feely 3H1
Lucy Hamilton 3H1
Becky Swegsda 3H1
Robbie Warner 3H1
Marcus Zygadlo 3H1
Lucy Alston-Heyes 3H2
Nathan Cloy 3H2
Yasmin Kirk 3H2
Katie Maxwell 3H2
Lochlan Neville 3H2
Graeme Riddick 3H2
Cameron Walseth 3H2
Ethan Dickson 3L1
Ben Lagneau 3L1
Ellie Graham 3L2
Leon Halliday 3L2
Rhea Leigh 3L2
Joseph Marshall 3L2
Nina Mulholland 3L2
Logan Rielly 3L2
Evan Shanks 3L2
Cae'la Thomson 3L2

BGE WITH JOHN MUIR AWARD

Robbie McKerlie 3B1
Jamie Black 3H1
Christopher Whitehead 3H1
Morgan Hay 3H2
Blair Nicholson 3H2
Lindsey Mundell 3L2


BGE BRONZE AWARD

Salah Benadrouche 3B1
Jack Copland 3B2
Irvine Currie 3B2
Aimee Wright 3B2
Eva Zutic 3B2
Matthew Turner 3H1
Nicole Colligan 3H2
Kristal Cassidy 3L1
Ellie Cowan 3L1
Harris Homayoun 3L1
Kyla Armstrong 3L2
Cameron Wyllie 3L2

BGE BRONZE WITH JOHN MUIR AWARD

Gregor Currie 3B2
Jason Matthews 3H1
Sarah Toner 3L1


BGE SILVER AWARD

Bethany Burnett 3B1
Abrar Chowdhury 3B1
Ellie Kirkpatrick 3B1
Vanessa Wallace 3B1
Arfat Ahmad 3B2
Rosie Brown 3B2
Abbie Dodds 3B2
Luke Marshall 3B2
Macie McMillan 3B2
Kianna Waller 3B2
Shannon Doherty 3H1
Donald McCuaig 3H1
Eleanor Mickle 3H1
Lydia Currie 3H2
Kerry Riddick 3H2
Owen Halliday 3L1
Rheagan Irving 3L1
Darren Kennedy 3L1
Lee Wilson 3L1
Harry Oats 3L2
Jasmin Willingale 3L2


BGE SILVER WITH JOHN MUIR AWARD

Astijus Jasevicius 3B1
Tom Tuchewicz 3B1
Sam Alison 3B2
Kian Dempster 3B2
David Turner 3B2
Karlie Jamieson 3H1
Kodi Bryant 3L1
Megan Robertson 3L1
Cerys Mackenzie 3L2

BGE SILVER WITH MERIT AWARD

Vanessa Wallace 3B1



BGE GOLD AWARDS

Demi-Leigh Ashby 3B1
James Witts 3B1
Catrin Ace 3H1
Megan Slaven 3H2
Joshua Booth 3L1
Sam Conchie 3L1
Amy Telfer 3L1
Ellen Mitchell 3L2
Arron Thom 3L2

BGE GOLD WITH JOHN MUIR AWARD

Kamile Bucyte 3B2
David Flower 3B2
Freya Kirk 3H1
Lilly O'Brien 3H1
Jessica Bryden 3H2
Nina Hollywood 3L1
Lewis McKenna 3L1
Rhys Halliday 3L2
Conall Holt 3L2
Maegan McNeish 3L2

BGE GOLD WITH JOHN MUIR AWARD AND MERIT AWARD

Andrew Madden 3B1
Luke Eden 3H1
Ryan McCormick 3H2

BGE GOLD WITH MERIT AWARD

Finlay Zanna 3B1
Hope Dunlop-Lynn 3H1
Calum Begg 3L1
Talia McDonald 3L1

BGE PLATINUM AWARD

Finlay Paterson 3L2

BGE PLATINUM WITH JOHN MUIR AWARD AND MERIT AWARD

Ryan White 3H1
Jenni Bagnall 3L1
Eve Brown 3L2
Charlotte Green 3L2


BGE PLATINUM WITH MERIT AWARD

Niamh Lilly 3L1
Susie Kilpatrick 3L2


SPECIAL AWARDS

Andrew Madden 3B1 UKMT Intermediate Mathematical Challenge 2018 - Silver Certificate and Certificate for Best in Year

Calum Begg 3L1 UKMT Intermediate Mathematical Challenge - Bronze Certificate

Eve Brown 3L2 UKMT Intermediate Mathematical Challenge - Bronze Certificate



House Points

Barrie

3294

Haining

4736

Laurie

3429